Karanlık Enerji Nedir?

Karanlık enerji uzayda var olduğu tahmin edilen kuramsal bir enerji türüdür. Bu sıradışı enerji türü, görünür madde üzerindeki gravitasyonel etki hesapları arasındaki teorik ve gözlemsel farkı tamamlayan gravitasyonel etkiye sahip negatif bir basınç yaratmaktadır. Karanlık enerji, direkt olarak gözlemlenemez fakat karanlık madde de dahil tüm astronomik cisimler arasındaki gravitasyonel etkileşimlerin gözlemiyle dolaylı olarak tespit edilir. Karanlık enerji terimi teorik kozmolog Michael S. Turner tarafından isimlendirilmiştir.Fizikçiler karanlık enerjiyi keşfetmeden evvel Einstein'ın genel izafiyet denklemlerinin parçası olan bir kozmolojik sabit, evrenin durağan olarak algılanmasına neden olmuştur. Evrenin genişlediği anlaşılınca bu kozmolojik sabitin sıfır değerinde olduğu varsayıldı. Bu varsayım, uzun yıllar boyunca fizikçi ve kozmologlar arasında kabul gördü.


Karanlık Enerji'nin Keşfi

1998'de iki farklı ekip olan Süpernova Kozmoloji Projesi ve Yüksek Süpernova Araştırma Ekibi evrenin genişleme hızının gittikçe yavaşladığı düşüncesiyle yaptığı araştırmalarda başarısız oldu. Gerçekte bırakın evrenin genişleme hızının yavaşlamasını, bilakis umulmadık bir şekilde hızlandığını ölçümlediler. 1998'den sonra elde edilen kanıtlar bu buluşu destekliyordu yani evrenin birbirinden uzak bölgeleri birbirlerine orantılı olarak süratlenmekteydi. Sabit hızda ya da yavaşlayarak genişleme yerine genişleme oranının hızlanarak artması gerçeği Einstein'ın orjinal kozmolojik sabit öngörüsünü günümüz teorilerinde karanlık enerji olarak doğrulamaktadır.

Son bulgular, evrenin yüzde 70'inin karanlık enerjiden oluşması gerektiğini söyler. Gerçekte sıradan, görünür madde evrenin sadece yüzde 4'ünü oluşturur. Karanlık enerjinin fiziksel doğasının detaylarını araştırmak kozmologların en önemli teorik ve gözlemsel amaçlarından biridir.


Benzer Yazılar
FİZİK MAKALELERİ şimdi Google Play Kitaplar'da

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorum Yap